انواع شال و روسری از جمله محصولات پر استفاده ای هستند که بانوان ایرانی از آن استفاده می کنند و به دلیل کاربرد بالای آن، تنوع بسیار زیادی نیز از آن ها در بازار موجود است. تنوع در رنگ و طرح شال و روسری ها، منجر شده تا این محصولات برای هر سلیقه ای در بازار در دسترس باشند.

تولید کنندگان شال و روسری با تمرکز بر سلیقه ها و استایل های متفاوت مشتریان این محصولات، در حال ایجاد تنوع بیش تر در انواع شال و روسری هستند. با این حال یکی از مواردی که منجر به ایجاد تنوع در انواع شال و روسری می شود، استفاده از جنس های متفاوت پارچه برای تولید این محصولات است.

پارچه هایی که برای تولید شال و روسری ها استفاده می شود بسیار متنوع بوده و بیش تر این تنوع و انتخاب جنس های مختلف پارچه، بر اساس فصلی است که شال و روسری در آن فصل مورد استفاده قرار می گیرد. پارچه های نازک تر و لطیف تر معمولا برای فصول گرم تر بهار و تابستان استفاده می شوند و در مقابل نیز پارچه های کلفت تر و سنگین تر در فصول سرد تر و خنک تر کاربرد دارند.

پارچه های مختلف، ماهیت نهایی شال و روسری را تعیین می کنند. از پارچه های مختلفی می توان برای تولید آن ها استفاده کرد. در ادامه می خواهیم در خصوص انواع مختلف پارچه هایی که می توان برای تولید شال و روسری مورد استفاده قرار داد، صحبت کنیم و به صورت مختصر به معرفی آن ها بپردازیم.

 

استفاده از انواع پشم برای تولید شال و روسری

برخی از انواع پارچه های مورد استفاده برای تولید شال و روسری ها، پارچه هایی از جنس پشم هستند. برخی از این نمونه ها را اصطلاحا پشم آلپاکا می گویند که از پشم شتر به دست می آید و می توان از آن برای تولید روسری هایی سنگین تر و گرم تر استفاده کرد.

 

استفاده از پارچه ابریشمی برای تولید شال و روسری

پارچه های ابریشمی پارچه های بسیار ظریف و زیبایی هستند که برای تولید شال و روسری، خصوصا انواع روسری ها مورد استفاده قرار می گیرند. روسری های ابریشمی یکی از محبوب ترین نمونه های موجود در بازار است که به دلیل ظرافت و زیبایی که دارد برای مهمانی ها مورد استفاده قرار می گیرد.

نکته مهم دیگری که استفاده از آن را بیش تر می کند، تنوع بالای طرح آن بوده و این که این جنس پارچه در حین استفاده چروک نمی شود.

شال و روسری های ابریشمی بسیار سبک و خنک هستند، اما در عین حال به دلیل ظرافت بالایی که دارند بایدد در زمان استفاده از آن ها بسیار مراقب بود و از نخ کش شدن آن ها جلوگیری کنید. البته در کل پارچه ابریشمی، پارچه مقاوم و با دوام بیش تر نسبت به سایر نمونه ها در نظر گرفته می شود.

همین امر نیز منجر به این شده تا قیمت آن نیز از دیگر پارچه های مورد استفاده برای تولید انواع شال و روسری بیش تر باشد.

روسری شیک

استفاده از پارچه های نخ پنبه برای تولید انواع شال و روسری

پارچه های نخ پنبه ای یکی از پارچه های بسیار پرکاربرد در تولید انواع شال و روسری است و محصولات تولید شده از این جنس به صورت بسیار گسترده ای در بازار به فروش می شوند. نخ پنبه بسیار سبک و راحت است. در نتیجه شال و روسری های تولید شده از این جنس نیز راحتی بسیار بالایی دارند.

شال و روسری های تولید شده از پارچه نخ پنبه به وفور برای استفاده روزانه کاربرد دارند. در این بین شال های نخی تولید بیش تری دارند و این دسته از محصولات بسیار پر طرفدارند. این محصولات مزیت های بالایی دارند و از همه مهم تر این که فرایند شست و شو و اتو کشی آن ها بسیار راحت است.

شال و روسری های نخی خصوصا برای بانوانی که به حجاب خود اهمیت زیادی می دهند بسیار کاربرد دارد، چرا که این روسری و شال های نخی به خوبی روی سر می ایستند و به هیچ عنوان از روی سر سر نمی خورند و جا به جا نمی شوند.

استفاده از پارچه ساتن برای تولید انواع شال و روسری ها

پارچه ساتن از جمله پارچه های بسیار براق و شفاف است که یا از ابریشم طبیعی تولید می شود، یا این که از پلی استر و الیاف مصنوعی برای تولید آن استفاده می شود. این شفافیت و درخشندگی پارچه ساتن، آن را به عنوان یک گزینه عالی برای تولید انواع شال و روسری مجلسی تبدیل می کند.

البته بیش تر کاربرد این جنس پارچه برای تولید روسری ها است و آن چه که بیش تر در بازار می بینید، انواع روسری های ساتن است. پارچه های ساتن نیز به طرق متفاوتی بافته می شوند و از این جهت می توان انواع مختلفی از پارچه های ساتن را داشت که از لحاظ شفافیت، طرح، وزن و انعطاف پذیری متفاوت هستند.

 

استفاده از پارچه های حریر برای تولید انواع شال و روسری

یکی دیگر از پارچه های بسیار سبک و خنکی که برای تولید انواع شال و روسری مورد استفاده قرار می گیرد، انواع پارچه های حریر است. حریر همان طور که می دانید بسیار سبک، نازک و از همه مهم تر ظریف است. این مشخصات را می توان هم به عنوان مزیت و هم نقطه ضعف برای شال و روسری های تولید شده از این جنس در نظر گرفت.

از یک طرف ظرافت و سبکی این پارچه ها، شال و روسری های تولید شده از آن را به عنوان بهترین گزینه برای مهمانی ها و مجالس تبدیل می کند و از طرفی نیز این همه ظرافت منجر به حساس تر شدن شال و روسری های این جنسی در برابر آسیب و نخ کش شدن شده است. با این حال اما، پارچه حریر معمولا نسبت به جنس های نخ پنبه ای گران قیمت تر است.

انتخاب شال و روسری مناسب با فصل

اصلی ترین دلیلی که از طیف گسترده ای از پارچه ها برای تولید انواع شال و روسری استفاده می شود این است که هر نمونه متناسب با یک فصل و آب و هوای مخصوص مورد استفاده قرار بگیرد. در نتیجه در زمان خرید شال و روسری باید به دقت جنس آن را بررسی کرد و آن را متناسب با آب و هوای فصل انتخاب کرد.

برای نمونه، شال و روسری هایی که از جنس نخ پنبه هستند، کاملا متناسب با فصول گرم تر مانند بهار و تابستان هستند. در مقابل شال و روسری های پشمی گزینه بسیار خوبی برای فصل های سرد تر سال هستند. برخی جنس ها همچون شال و روسری های ساتن یا ابریشمی نیز برای استفاده در هر فصلی مناسب هستند و می توان آن ها را در موقعیت های متفاوت استفاده کرد.

 

https://www.scarves.net/blogs/scarves/scarf-materials-a-guide-to-scarf-fabrics